Spúšťame petíciu

Milí susedia,

Jedna z tém, ktorá v poslednom čase rezonuje spoločnosťou Slovenska je slušnosť a tolerancia. Sú to hodnoty, ktoré sa za posledné roky zo spoločnosti vytrácajú. Ľudia sú oveľa viac zameraní na svoj prospech a žiaľ je im často krát jedno, ako ich činy ovplyvňujú životy druhých.

Prečo o tom hovorím? V Hrušove sa v poslednom čase takýchto situácii vyskytuje veľa. Čierne stavby, čierne rozkopávky, odrezávanie osadených stĺpikov, kradnutie muškátov. Na Hrušovskej dokonca jeden z našich susedov svojvoľne odmontoval časť retardérov, lebo mu vadila ich vysoká hlučnosť. Prečo? Lebo vodiči nedokážu jazdiť po ulici predpísanou 20km/h rýchlosťou a pri spomaľovači slušne spomaliť.

Ďalším fenoménom, z ktorých srší drzosť developerov je rozmáhajúca sa výstavba viacbytových domov, maximalizujúca využitie pozemkov do posledného metra. Žiadna zeleň, žiadna investícia do verejného priestoru. Developerov vôbec nezaujíma, že prevládajúca zástavba sú bežné rodinné domy a zahusťujú územie kde už teraz zlyháva infraštruktúra a vybavenie. Na Čučoriedkovej dokonca developer kúpil rodinný dom, aby ho zbúral a postavil tam bytové domy s 15timi bytmi.

A čo robí miestna časť? Povoľuje tieto stavby, lebo im to nikto a nič nezakazuje. Nebránia naše záujmy, prečo by mali, veď sa to neľudsky zahusťuje takmer všade v Bratislave tak prečo nie v aj oblasti Hrušova? Máme tu medzi sebou susedov, ktorým developeri doslova znehodnocujú ich nehnuteľnosti neúmernou zástavbou. Dnes je to na inej ulici, zajtra to môže byť na susednom pozemku. Starosta a poslanci len dookola opakujú tú istú pesničku o chýbajúcich peniazoch.

Ja však tvrdím, že kde je vôľa, tam je cesta. My sa musíme ozvať a vyjadriť svoj názor, že nám to prekáža. My tu žijeme a chceme mať príjemnú štvrť kde je radosť bývať. Musíme ukázať starostovi a poslancom naše odhodlanie, aby si uvedomili, že nielen obyvatelia Pentagonu majú neslušných susedov, ale aj my máme susedov, ktorí nám svojou nadmernou výstavbou znepríjemňujú náš život.

Preto som sa po dohovore s viacerými susedmi rozhodol, že a vytvoríme tak občiansky tlak na poslancov a starostu, aby čím skôr uvoľnili prostriedky na tvorbu územného plánu zóny, ktorý zadefinuje presné možnosti výstavby na každú parcelu v Hrušove. Možno si poviete, že čo to vyrieši, ale niekde začať treba. Nečinnosť a sťažovanie nás nikam neposunie.

Petíciu nájdete na www.peticie.com/hrusov

Podobnú petíciu úspešne zorganizovali obyvatelia Ráztočnej ulice vo Vrakuni a dnes je územný plán zóny realitou. Prosím, nájdite si chvíľu vášho času a podpíšte vypísanú petíciu. Prosím, aby KAŽDÝ plnoletý člen rodiny podpísal petíciu. Podobne ako pri voľbách, každý jeden hlas je dôležitý.

Petíciu však môžete podpísať aj fyzicky. Naši pracovníci budú stáť vo štvrtok 29.5. od 7:00 do 9:00 a od 16:00 do 18:00 na Čucoriedkovej ulici pri cestároch v zákrute a v piatok 30.5. v rovnakých časoch pri skalke pod diaľnicou.

Nedávno som si dal urobiť rozbor pitnej vody dodávanej BVS v certifikovanom laboratóriu (hlavne kvôli tvrdosti). Podľa vyjadrenia laboratória parametre pitnej vody sú vynikajúce. Doslova mi povedali, že je čistá ako ľalia. Tvrdosť vody bola 11 a neodporučil mi ju ani nijak zmäkčovať.

Jeden z ďalších susedov bývajúcich na Hrušovskej ulici, ktorý polieva svoju zeleninu vodou zo studne si dal urobiť rozbor koreňovej zeleniny v laboratóriu v Nemecku. Zelenina v sledovaných parametroch spĺňala normy EU. Oba rozbory pripájam v prílohe emailu. Tí ktorým email nechodí, môžu požiadať o rozbor na info@ozhrusov.sk.

Ďalšiu vec, ktorú sme sa rozhodli riešiť je , ktorý by sme tento rok chceli vybudovať vo vlastnej réžii. Verím, že následne si poslanci splnia svoje predsavzatie a nájdu sa peniaze v rozpočte mč Vrakuňa aj na chodník na Hrušovskej. Budeme musieť vystavať asi 160m chodníka pri odhadovanej cene 40 eur za meter, čo obnáša dlažbu, makadam, obrubníky, odvodňovacie žľaby, betón či ďalší materiál. Prácu by sme chceli vykryť z bežného rozpočtu.

Čučoriedkovou ulicou prechádza každý z nás aspoň raz denne. Je úzka, točí sa v zákrute, je neprehľadná a vodiči si to rútia niekedy ako o preteky. Všetky deti, ktoré chodia zo školy po tejto ulici, uskakujú autám. Osobne som bol svedkom niekoľkých nebezpečných situácií. Sme vďační za úzky chodníček čo kedysi vybudoval sused na rohu pre nás všetkých.

Teraz by som vás chcel vyzvať. Prispejte aspoň na 1 meter, a hneď sa vám bude po ňom lepšie kráčať! Verím, že spoločne ho vyskladáme. Náklady na 1 meter chodníka sú 40 eur. Ja osobne si za našu rodinu kupujem prvých 5 metrov. Susedia pridajte sa.

Výška dobrovoľného príspevku: 40 eur na 1 meter chodníka.
Číslo účtu OZ Hrušov: SK54 8330 0000 0022 0118 3164.
Do poznámky uveďte „Chodník Čučoriedkova“

Prvú časť chodníka už začíname budovať smerom od Hrušovskej po výkope elektriky, ktorú tam realizoval jeden z našich susedov.

Teším sa, že príspevky za mesiac marec a apríl sa dvihli a dostali sme sa naspäť na 70% samofinancovania. Uvidíme, v akej výške prídu príspevky z 2% daní.

Z aktivít, ktorým sa budeme najbližší čas venovať je najmä kosenie, strihania a hlavne zametanie ulíc. Pri zvýšenej výstavbe najmä v okolí Ríbezlovej ulice je miera prachu a blata na ulici výrazne vyššia ako minulý rok.

Ak máte nejaké postrehy a nápady na zlepšenie našej činnosti, budeme veľmi radi, ak sa s nami o tieto podelíte. Od susedov dostávam priebežne množstvo zaujímavých podnetov a postrehov, ktoré prispievajú k zlepšeniu Hrušova.

S pozdravom,

Juraj Hrbatý
Váš sused

Výška dobrovoľného príspevku: 10 – 50 Eur mesačne.
Číslo účtu OZ Hrušov: SK54 8330 0000 0022 0118 3164