Správa za 2020 a plány na rok 2021

Milí susedia,

Želám vám všetko dobré do nového roku. Nech si už čoskoro budeme môcť potriasť na ulici rukou, porozprávať sa so susedom bez rúška, stretávať s našimi susedmi pri poháriku dobrého vína, či na grilovačkách.

Hrušov má za sebou taký trocha zmiešaný rok. Finančne sme sa síce stabilizovali, avšak vaše finančné príspevky nám stále nepokrývajú naše výdavky. Dokázali sme pokryť výdavky iba vďaka príspevkom z 2% daní, ktoré však miesto rozvoja Hrušova používame na zabezpečenie pravidelné-ho chodu.

V priebehu roka sme dostávali 60 až 74 príspevkov mesačne v priemere okolo 1300 euro. Som vám veľmi vďačný za tieto príspevky, keďže mnohé rodiny to teraz nemajú finančne ľahké. Žiaľ koncom roka boli aj príspevky pre OZ Hrušov najnižšie v tomto roku.

Preto by som veľmi rád apeloval na všetkých susedov, ktorí dnes ešte neprispievajú, aby sa zamys-leli, či nepodporia naše aktivity. Na všetkých susedov, ktorí prispievajú, aby zvážili po rokoch navýše-nie príspevku a susedov, ktorí prestali platiť, aby po zlepšení ich finančnej situácie opäť začali prispie-vať.

Prehľad financií za posledný polrok vám prikladám tiež. Rád by som touto cestou poďakoval našej susede Martine, ktorá nezištne pre nás tento sumár pripravila.

Viacerí susedia sa pýtali, kedy budú namontované lampy, na ktoré ste nám posielali príspevok. Žiaľ vplyvom pandémie sa posúvajú aj práce samospráv. Vedzte, že ani pre nich nie je situácia jednodu-chá. Pán starosta Kuruc mi poslal pred týždňom toto vyjadrenie:

„Magistrát aj jeho organizácie sú od cca 15.12 do 24.1 úplne uzavreté a pracujú len z domu, čo znamená predĺženie všetkých termínov. Do konca novembra malo byť hotové nové osvetlenie na novej cyklotrase na Ráztočnej, ktorú sme vybudovali v decembri.

Následne po vyúčtovaní nákladov na osvetlenie, rozdiel vo financiách, ktoré ušetríme na Ráztočnej budú použité na Hrušovskú, čo reálne vidím koncom marca.

Nemôžem za aktuálne obmedzenia, ale ako som sľúbil, určite to urobíme. Nadväzuje to však na činnosti, ktoré nie sú v mojej kompetencii a neviem ich urýchliť. Hneď po dokončení Ráztočnej, ideme na Hrušovskú.“

Verím, že som aj vám príslušnú situáciu objasnil a budeme všetci v tomto smere trpezliví. Náš hlavný projekt z roku 2020 sa rozhodne dotiahne do úspešného konca. Čo ma však teší oveľa viac je situácia so stavom vereného priestoru v Hrušove. V roku 2020 sme svoju hlavnú činnosť sústredili práve na kvalitné udržiavanie zelene a poriadku v Hrušove.

A bolo to rozhodne vidieť. Keď som bol viac krát s pánom Pékom kontrolovať stav jednotlivých ulíc, bolo len málo vecí, ktoré sa dali vytknúť. Tiež som veľmi rád, že viacerí naši susedia už pána Péka poznajú osobne a často mu komunikujú vlastné návrhy, ako zlepšiť verejný priestor.

Na rok 2021 sme si vytýčili ambiciózne ciele, ktoré však chceme čiastočne realizovať podobne ako projekt lámp čiastočne s vašou finančnou podporou.

1) Zrevitalizujeme peší zjazd pre peších na trolejbusovú zástavku Ríbezľová zo stranu nadjazdu pri cestároch. Materiál už máme nakúpený. Keď sa oteplí, projekt zrealizujeme.

2) Máme ambiciózny plán umiestniť v Hrušove 100 kvetináčov, kde vysadíme kvety. V cene 45 euro si budú môcť susedia objednať drevené kvetináče so samo zavlažovacími kochlíkmi, ktoré osadíme na ulici na miesto ich želania. OZ Hrušov bude hradiť každý rok výsadbu kvetov a bude sa o nich starať a polievať počas celého roku. Veríme že pekné kvetináče tak nahradia aj skaly, ktoré sú momentálne susedia nútení umiestňovať a chodci, ustupujúci autám sa o nich potkýnajú.

Pilotný projekt sme odštartovali na rohu Ríbezľovej a Hrušovskej, kde si sused kúpil 5 kvetináčov a vy si môžete pozrieť realizáciu už dnes naživo. Projekt odštartujeme na jar a verím, že sa aj vy budete podieľať na skrášlení Hrušova.

3) Začneme s rekonštrukciou chodníka na Hrušovskej medzi ulicami Ríbezľová a Čučoriedková. Pokúsime sa v tomto smere urobiť čo najväčší kus práce, avšak dokončiť projekt tento rok bude pravdepodobne nad naše sily.

Nápadov je viac, ak sa nám podaria zrealizovať, budem to ale považovať za bonus naviac. Ak by ste vy mali nejaké ďalšie nápady na zlepšenie, dajte nám určite vedieť.

Chcem sa vám aj touto cestou poďakovať za to, že sme sa ako komunita obyvateľov Hrušova spojili a tento projekt sa stal úspešnou realitou. Verím, že tento rok posunieme Hrušov spoločnými silami ešte ďalej.

Výška dobrovoľného príspevku: 10 – 100 Eur mesačne.
Číslo účtu OZ Hrušov: SK54 8330 0000 0022 0118 3164.

S pozdravom,

Váš sused Juraj Hrbatý