Jesenná brigáda sa vydarila

Milí susedia,

Dnes začnem jednou úsmevnou príhodou. Ako ste boli informovaní, posledný októbrový víkend sme mali v Hrušove jesennú brigádu. Tento krát sme sa rozhodli vyčistiť časť Hrušovskej ulice, ktorá ide pozdĺž starého ramena malého Dunaja popri diaľnici. Na brigáde sa zúčastnilo zhruba 20 ľudí a pracovalo sa od rána. Keď sme s čistením došli do zhruba dvoch tretín dĺžky, zrazu sa na ceste objavilo policajné auto.

Jeden z našich susedov nahlásil na políciu „nelegálne upratovanie“. Áno čítate tie riadky správne. Zavolali na nás políciu za to, že sme sa rozhodli zametať, kosiť a čistiť verejné priestranstvo. Neverili sme vlastným ušiam ale daný sused to myslel úplne vážne. Vadilo mu, že sme mu vyhrabali na ulici pred jeho pozemkom staré lístie, smeti a pokosili burinu. Situáciu našťastie vyriešil pán starosta, ktorý bol v tom čase s nami na brigáde a poslal policajtov k Pentagonu riešiť radšej nelegálne stanovanie. Ďakujeme pán starosta! Palec hore.

Uznávam, že ľudia môžu mať na veci rôzne názory, ale zavolať políciu na susedov, ktorí sa v rámci svojho voľného času len snažia spraviť niečo pre svoju komunitu. Je to smutné. Žiaľ nie je to jediný prípad. Jednému susedovi ktosi na pozemku s rozostavaným domom otvoril plot a vysypal mu na pozemok za nákladné auto odpadu. Nad tým sa človeku zastaví rozum.

Preto by som chcel vyzvať všetkých susedov, keď zbadáte v našom okolí podozrivé aktivity (okrem nelegálneho upratovania), prosím nebuďte k nim ľahostajní. Urobte si fotografie, videá, prípadne to nahláste na políciu.

Veľmi pekne by som sa chcel poďakovať všetkým brigádnikom. Hlavne tým najmenším pomocníkom a pomocníčkam, ktorí usilovne pomáhali a krásne ponatierali zábradlie. Zvládli sme za doobedie takmer všetky úlohy a potom sme si dali skvelú fazuľovicu, ktorú pre nás uvaril priamo na mieste jeden z ochotných susedov. ĎAKUJEME, už teraz sa tešíme budúci rok na ďalšiu brigádu!

Rekonštrukcia chodníka na Čučoriedkovej pokračuje v závere roka vo vysokom tempe. Chceme dodržať náš cieľ a do konca roka rekonštrukciu chodníka dokončiť. Som rád, že všetci susedia, popri ktorých chodník vedie, súhlasili s rekonštrukciou a konštruktívne sme sa s nimi dohodli.

Žiaľ od posledného razu prišlo príspevkov na chodník už podstatne menej a minuli sme na výstavbu všetky naše prostriedky. Preto by som ešte raz vyzval všetkých susedov, ktorí sú ochotní prispieť v rámci svojho rodinného rozpočtu na časť chodníka, prosím prispejte.

 

Výška dobrovoľného príspevku: 40 eur na 1 meter chodníka. 

Číslo účtu OZ Hrušov: SK54 8330 0000 0022 0118 3164.

Do poznámky uveďte „Chodník Čučoriedkova“

 

Dobrá správa je, že na zasadnutí miestneho zastupiteľstva sa rozhodlo, že z rozvojového poplatku, ktorý sa vyzbieral od stavebníkov v Hrušove zafinancuje miestny úrad územný plán zóny, ktorý upresní presné možnosti stavieb na území Hrušova. Verím, že sa vďaka tomu podarí obmedziť výstavbu viacbytových domov, podobne ako sa deje dnes na Hrušovskej (oproti Ríbezľovej), či Čučoriedkovej ulici (oproti cestárom). Starosta už vypísal súťaž. Dúfam, že budúci rok sa podarí dotiahnuť tento projekt do úspešného konca.

Žiaľ, na chodník a retardéry opäť v rozpočte neostali peniaze. Pokúsime sa to teda dostať do rozpočtu na budúci rok.

Teším sa, že sa nám na výsadbu a starostlivosť o kvetiny v Hrušove prihlásila jedna naša suseda. Od marca/apríla s touto aktivitou začneme a kvety oživia naše okolie.

Zároveň s touto aktivitou by som rád rozbehol projekt výsadby stromov na našich uliciach. Rozprával som sa o tom aj s pánom Vacekom z oddelenia tvorby mestskej zelene na Magistráte. Podľa zámeru mesta, by mal magistrát vysadiť na území Vrakune zhruba 500 stromov.

Našim cieľom by bolo vysadiť na budúci rok približne 20 až 30 stromov na území Hrušova. Išlo by skôr o stromy s menšou korunou, ktoré by boli vhodné do našej lokality. V priebehu zimy by sme si radi vytypovali miesta, kde by sme takého stromy vedeli zasadiť a oslovili majiteľov priľahlých pozemkov. Bude sa jednať predovšetkým o Hrušovskú ulicu na strane bližšie ku železnici a možno aj niektoré priľahlé ulice, z ktorých by ste prejavili záujem o výsadbu. Stromy osviežia ovzdušie, spríjemnia kočíkovanie a prechádzky po našich uliciach.

Našou snahou bude využiť na to plochy, kde sa už dnes nedá parkovať (medzi bránami je priestor kratší ako 4 metre), alebo sú naopak pásy dlhé a zmestia sa tam autá aj stromy. Prosím, ak by ste chceli vysadiť pred vašim pozemkom v budúcnosti strom, odpíšte mi na tento email. Každý jeden strom zlepší kvalitu nášho života.

Čo sa týka financií, situácia okolo výšky dobrovoľných príspevkov sa celkom stabilizovala a dostávame okolo 1400 eur mesačne. Pribudlo niekoľko nových prispievateľov, žiaľ viacerí prestali platiť, prípadne im skončil trvalý príkaz, ktorí mali nastavení a nevšimli si to.

Radosť nám však urobila výška príspevkov 2% z daní. Z vašich daní sme celkovo zatiaľ obdržali 5720 euro. Na chodník sme vyzbierali celkovo 2040 euro. Za všetky príspevky ďakujeme!

Zatiaľ som od vás nedostal žiadnu reakciu na rôzne možnosti, ako lepšie budovať komunitu susedov. Ako som minule spomínal, radi by sme podporili aj sociálno-komunitné aktivity. Ja na to časový priestor už nemám, ale možno by sa niekto toho chytil. Veľmi ocením aj vaše návrhy, ako by sa tento spoločenský rozmer komunity dal budovať. Mňa napadlo napríklad susedské petangové turnaje, kde by medzi sebou mohli hrávať rôzne rodiny a Miriam napadol susedský garážový bazár.

Máte nejaký nápad aj vy? Páčili by sa vám takéto aktivity? Dajte nám vedieť.

Prajem vám príjemné jesenné dni.

 

Juraj Hrbatý

Váš sused