O nás

Milí susedia,

Volám sa Juraj Hrbatý a som Vašim susedom. Dlho som s nevôľou sledoval stav môjho okolia kde žijem, stav Hrušovskej ulice a priľahlých ulíc (Hrušov). Nepáčilo sa mi, že to tu mesto neudržovalo, na uliciach bolo veľa špiny, blata, buriny a vyschnutej akože trávy.

Pred viac ako 50 rokmi sa môj dedko Ferdinand Bilčík spolupodieľal na zakladaní záhradkárskej osady Hrušov. Neskôr ako predseda zväzu slovenských záhradkárov tu spolutvoril aj silnú záhradkársku komunitu ľudí, ktorých spájala láska k záhrade a záhradkárčeniu. Dnes sa oblasť Hrušov postupne mení a na miestach bývalých záhrad vyrastajú rodinné domy. Oblasť  ožíva a stáva sa vyhľadávanou štvrťou pre ľudí, ktorí obľubujú tichšiu lokalitu s jedinečným nádychom vidieka takmer v strede mesta.

Uvedomujem si, že mestská časť zo svojho rozpočtu nemá šancu financovať, mimo svojich najzákladnejších úloh, revitalizáciu a údržbu svojich ulíc. Som vďačný za našu novú cestu. Tu som vyrastal, tu som trávieval prázdniny u starkých, tu bývam a nie je mi to tu ľahostajné. Preto som sa rozhodol, že sa nebudem sťažovať a čakať, čo vymyslí mestská časť, ale že skúsim urobiť pre moju ulicu niečo sám. Podľa vzoru starostlivosti o spoločné priestory v bytovkách, kde ľudia prispievajú do fondu údržby a opráv, som vytvoril projekt revitalizácie a údržby Hrušova, ktorý je financovaný z dobrovoľných príspevkov jednotlivých obyvateľov, mojich susedov.

Najprv som oslovil zhruba 20 susedov z môjho najbližšieho okolia a bol som veľmi pozitívne prekvapený, že až 70% z nich by bolo ochotných na takýto projekt prispievať dobrovoľne v rozmedzí 10 – 50 Euro mesačne. Áno počul som aj názory, že prečo by oni, ktorí sa o ulicu pred svojím pozemkom vzorne starajú, mali prispievať na údržbu toho, o čo sa iní nestarajú. Mne to nevadí, ja chcem aby bolo moje okolie v ktorom žijem, čisté, upratané, aby tu rástla udržiavaná zeleň a kvety. Keď sa pôjdem s rodinou po nedeľnom obede prejsť po okolí, chcem sa tešiť z toho v akom peknom prostredí žijem. Preto ma pozitívna reakcia ľudí naštartovala, aby som tento projekt zrealizoval.

Aktivity, ktoré vykonávame:

Kosenie zelených plôch a trhanie buriny – každé dva týždne

Zametanie ulíc a vydláždených parkovacích miest

Pohrabanie predzáhradok a ich čistenie od špiny

Zimná údržba chodníkov, parkovacích miest a vstupov do domov

Renovácia predzáhradiek a výsadba trávy

Osádzanie umelohmotných zatrávňovacích panelov

Odstránenie náletových drevín

Správy o činnosti OZ Hrušov vrátane prehľadu použitých financií zverejňujeme každý druhý mesiac

Prvoradým cieľom je zabezpečenie 100% fungovania údržby a popri tom vykonávať postupnú úpravu zelene v rámci predzáhradiek, ktorá sa robí na základe konzultácie s obyvateľmi. Dlhodobým cieľom projektu je nielen udržiavať súčasný stav, ale ulice aj skrášliť a spríjemniť, čo sa v konečnom dôsledku odrazí aj na cenách našich nehnuteľností.

Za účelom tohto projektu bolo vytvorené Občianske združenie Hrušov. Z dobrovoľných príspevkov obyvateľov sa bude financovať práca spojená výlučne s údržbou a revitalizáciou Hrušova. Jednotliví prispievatelia budú dostávať na kvartálnej báze prehľad príjmov a vynaložených nákladov s prehľadom vykonanej práce. Za údržbu je zodpovedný Alexander Pék. Zvyšok tímu tvoria naši susedia, ktorí sa k nám pridali a pomáhajú nam pro bono zabezpečovať rôzne činnosti.

Veľmi radi uvítame akékoľvek postrehy a nápady. Spoločne si vytvorme príjemné prostredie nech sa nám tu dobre býva. Dávam tomuto projektu šancu a verím, že peniaze, ktoré budem posielať pomôžu peknému bývaniu v našej lokalite. Aj do kvetov pod terasou investujem každý rok nech mi robia radosť tak to skúsim aj s mojou ulicou. Dajte tomu šancu aj vy a vyskúšajte to!

Budem rád, keď ľudia, ktorí sa rozhodnú zapojiť nám napíšu emailom svoje meno a adresu (alebo číslo parcely). Výška dobrovoľného príspevku: 10 – 100 Eur mesačne.

Veľmi si vážime Vašu podporu a veríme, že sa nám spolu podarí pre nás vytvoriť krajší Hrušov.

Juraj Hrbatý

Váš sused