Kde je naše osvetlenie?

Milí susedia,

Máme tu polku októbra, dni sa skracujú a noci predlžujú. Mnohí z vás sa preto oprávnene pýtate, kde sú svetlá, na ktoré sme sa spoločnými silami vyzbierali. Dovoľte mi teda objasniť aktuálnu situáciu.

Projekt osvetlenia som začal riešiť ešte začiatkom toho roka. V spolupráci s mč Vrakuňa sme tento rok vo februári dostali od Siemens Mobility s.r.o. cenovú ponuku na osadenie 12 lámp v celkovej cene 2 830 eur s DPH. Na základe tejto cenovej ponuky sme sa po neúspešnom občianskom rozpočte dohodli s mč. Vrakuňa, že v prípade, že OZ Hrušov zaplatí polovicu nákladov, mč. Vrakuňa zaplatí druhú polovicu bez ohľadu na počet lámp.

S tým sme do projektu išli. V auguste sme oznámili mč. Vrakuňa, že máme vyzbierané potrebné peňažné prostriedky a namiesto pôvodných 12 lámp chceme osadiť až 24 lámp. Na základe toho, si vyžiadala mč. Vrakuňa od Siemens Mobility s.r.o. aktualizovanú cenovú ponuku.

Keď prišla nová cenová ponuka, skoro mi oči vypadli 14 560 eur s DPH. Cena jedného svetla s montážou tak vzrástla z 236 na 606 eur. Navýšenie o 156%. Dôvod je vraj ten, že predmetné svetlo sa už nevyrába a do novej cenovej ponuky zahrnuli nové LED lampy.

OZ Hrušov viac peňazí nemá a mč Vrakuňa v súčasnej dobe nechce tak zásadne navýšiť svoju spoluúčasť na projekte. Medzi Siemensom a Vrakuňou sa preto rozbehli rokovania, ako cenu znížiť, aby bola prijateľná. Toto mi napísal pán starosta: “Na Siemense pracujem a vidím svetlo na konci tunela, že nájdeme spoločne so Siemensom riešenie.”

Poprosím vás preto ešte o strpenie. Lampa na Čučoriedkovej je v našej réžii. Lampu sme kúpili, osadili sme betónový základ a elektrikár si nakúpil potrebné vybavenie. Lampa mala byť osadená tento týždeň, avšak z dôvodu pretrvávajúcich dažďov bude lampa osadená budúci týždeň.

 

Čo iného je nové v Hrušove?

Tento rok sme sa rozhodli už nepúšťať do ďalších nových projektov. Držím sa pravidla, že najprv dokončíme jeden projekt predtým ako začnem s novým projektom. Jeden nový však už mám vo výhľade. Ak sa podarí jeho pilotný projekt, rád vás o ňom po zrealizovaní lámp poinformujem.

Príspevky z 2% daní boli tento rok nižšie ako minulý rok, čo je pre nás tak trocha sklamanie. Na druhej strane, prišlo ich dosť na to, aby sme si kúpili nové auto. Náš sused Martin sa ponúkol nám odpredať z firmy veľmi výhodne jedno zo svojich áut, Fábiu Combi, po ukončení leasingu. Dokonca môžeme tento rok zaplatiť iba polovicu ceny a budúci rok zaplatíme druhú polovicu.

Pán Pék používa v Hrušove svoje auto a neustálym ťahaním prívesného vozíka sa jeho auto výrazne opotrebovalo, a preto sme sa rozhodli, že zabezpečíme pre potreby OZ Hrušov vlastné auto. Ak by nám mohol niekto zabezpečiť polep auta logom OZ Hrušov, alebo montáž ťažnej gule, veľmi to uvítame.

Túto jeseň sa preto zameriame na lepšiu údržbu Hrušova pred Vianocami. Budeme častejšie zametať lístie, udržiavať poriadok a ostriháme všetku prerastenú zeleň. V čase vegetačného pokoja budeme mať viac času, aby sme sa postarali o všetko čo bude treba.

V tejto súvislosti by som si vás dovolil osloviť, aby ste mi napísali všetky vaše prosby, čo by sme mohli v Hrušove opraviť, skrášliť, revitalizovať, zostrojiť. Prichádza čas, v ktorom sa budeme môcť venovať všetkým týmto žiadostiam.

V závere by som sa vám rád poďakoval za vašu dôveru a mesačné príspevky, ktoré nám posielate. Som za každé euro nesmierne vďačný. Ak patríte medzi našich nových susedov, prosím budeme vám veľmi vďační, ak začnete prispievať na chod OZ Hrušov. Viac sa dozviete na stránke OZ Hrušov.

Váš sused.

Juraj Hrbatý