Nadmerný hluk z dialnice nám vadí!

Milí susedia,

Teším sa, že opäť prichádza jar a Hrušov bude o chvíľu zelenší a rozkvitnutý. Pán Pék o dušu maká, aby sme teplý záver zimy využili na skrášľovanie Hrušova, ako je to len možné. Všetko vyzametal, postrihal kopec prerastených kríkov, stromov a burín.

Aktuálne natiera všetky kvetináče, aby boli krajšie a rozkvitnuté muškáty v nich ešte viac vynikli. V priebehu apríla by sme chceli po rokoch zorganizovať aj brigádu. Chceli by sme presťahovať ku skalke prístrešok, ktorý nám daruje jeden sused a popracovať na vylepšení tohto priestoru. Tiež sa zamýšľam, že by sme mohli trocha skultúrniť zeleň od Gagarinovej ulice. Ak máte aj iné návrhy, prosím dajte mi vedieť. Termín ešte v najbližších dňoch upresním.

Koncom marca sa rozbehnú aj rekonštrukčné práce na chodníku a našou ambíciou je potiahnuť ho do leta až na Egrešovú ulicu.

Ako možno mnohí viete, úlohou OZ Hrušov je aj starať sa v rámci možností o naše zdravé životné prostredie. Mnohým z vás isto dlhodobo znepríjemňuje život hlučná diaľnica vedúca popri našich domoch. Situácia sa ešte zošila, keď NDS-ka zaviedla na úseku Mierová –Senecká možnosť jazdiť rýchlosťou 130 km/h.

V tejto súvislosti sa na mňa obrátili páni Hronský a Sidor, ktorí sa uvedenej problematike venujú už takmer dva roky – spoločne oslovili všetky zodpovedné inštitúcie vrátane Magistrátu hl. mesta Bratislava, Mestskej časti Ružinov, Národnej diaľničnej spoločnosti, Ministerstva dopravy ako aj útvar hlavného hygienika Ministerstva dopravy. Bohužiaľ, štátne inštitúcie nie sú ochotné revidovať svoje rozhodnutie.

Tu si možno uvedomiť, ako ďaleko máme k civilizovanému svetu. Všade okolo v západných krajinách dochádza k utlmovaniu dopravy – naši zodpovední však postupujú úplne opačne, bez ohľadu na naše zdravie nás nútia čeliť zvýšeným hladinám hluku a exhalátom. Pri tej príležitosti má naše OZ v úmysle, ako jediné zmysluplné riešenie, nechať zmerať hluk v našej lokalite.

Bez vašej podpory to však nezvládneme. Dovoľujeme si vás preto požiadať, pokiaľ je to vo vašich silách, pomôcť zlepšiť životné prostredie v našej lokalite. Možnosti sú nasledovné – naše OZ by sa rado uchádzalo o vaše 2% z daní, ktoré by boli prednostne využité na uhradenie nákladov spojených s premeraním hladín hluku.

Uvedené meranie by slúžilo ako podklad pre žalobu s cieľom dosiahnuť prostredníctvom súdu nápravu stavu, ktorý je v príkrom rozpore s celkovou snahou spoločnosti zlepšovať životné prostredie ako také. Druhou možnosťou by bolo prispieť dobrovoľným príspevkom na takéto meranie. V uvedenej záležitosti sme v komunikácii s OZ VIA JURIS, ktorá má s podnetmi občanov proti štátu dlhodobé skúsenosti. Ak ste právnikom a máte chuť nám v tejto veci pomôcť, prosím prihláste sa mi emailom.

Ak chcete aby vaše 2% išli prednostne na meranie hluku, prosím napíšte mi o tom email na info@ozhrusov.sk. Ak budete posielať dobrovoľný príspevok, do poznámky prosím uveďte „hluk“.

Termín podávania daňových priznaní za rok 2022 sa neúprosne blíži. Minulý rok nám prišlo historicky najviac príspevkov 2% z vašich daní a verím, že ani tento rok to nebude inak.

Vaše dve percentá využijeme rovnako zodpovedne a transparentne, ako vaše pravidelné mesačné príspevky. V roku 2023 budeme chcieť využiť váš príspevok z dane na  pokračovanie rekonštrukcie chodníka na Hrušovskej ulici, navýšenie hodín našich pracovníkov v teréne a iné projekty, na ktorých sme sa dohodli počas jesenného stretnutia so starostom a poslancami.

Ak ste s našimi aktivitami spokojní, budeme veľmi radi keď nás podporíte darovaním 2% z vašich daní. Každé euro ide len do vášho prostredia kde žijete. Kompletný návod ako darovať 2% z vašich daní nájdete na našej webovej stránke www.ozhrusov.sk/2-pre-oz-hrusov/.

Návod sme rozdelili podľa toho, či nám chcete darovať vaše 2% ako zamestnanec, ako fyzická osoba podnikateľ, alebo ako právnická osoba.

DARCA DOSTANE KVETINÁČ. Máme ešte v zálohe zopár posledných kvetináčov, ktoré by sme radi rozdali darcom, ktorý o jeho umiestnenie  prejavia záujem. Ich počet je však limitovaný.

NEZABUDNITE. Ak ste tento rok vykonávali pre OZ Hrušov dobrovoľnícku činnosť (dobrovoľne čistili a zametali ulicu pred vašim domom, prípadne ste sa zodpovedne starali o svoje predzáhradky), môžete nám darovať až 3% vašich daní. Pošlite nám na info@ozhrusov.sk email a my vám vystavíme potvrdenie o vykonaní dobrovoľníckej činnosti. Niekoľko susedov tak už minulé roky urobilo a vďaka tomu darovalo Hrušovu viac peňazí.

 DOBROVOĽNÉ PRÍSPEVKY. Ak ešte nie ste našim pravidelným prispievateľom, budeme veľmi radi ak sa ním stanete. Dnes prispieva na účet OZ Hrušov už viac ako 75 pravidelných darcov z ulíc Čučoriedková, Hrušovská, Ríbezľová, Egrešová, Slnečnicová, Marhuľová, Margarétová, Jesienková, Ostružinová a Repíková. Rodiny posielajú podľa svojich možností od 10 do 100 eur mesačne, pričom priemerná výška príspevku je medzi 20 až 25 euro. Všetko o našich aktivitách si viete prečítať na stránke www.ozhrusov.sk.

 Výška dobrovoľného príspevku: 10 – 100 Eur mesačne.

Číslo účtu OZ Hrušov: SK54 8330 0000 0022 0118 3164.

S pozdravom,

Váš sused Juraj Hrbatý