Optický internet a zdielaná mobilita v Hrušove

Milí susedia
Áno, moje emaily k vám budú rýchlejšie doručené! V Hrušove bude optický kábel. Ale teda pekne poporiadku. Ako ste si asi všimli, Hrušovská ulica je rozkopaná. Spoločnosť UPC inštaluje pozdĺž ulice optický kábel, aby dokázalo zlepšiť naše pokrytie internetom, keďže nároky sa zvyšujú.
Rozprával som sa s majstrami, ktorí práce robia. Podľa informácii, ktoré som dostal, kábel bude natiahnutý len pozdĺž Hrušovskej ulice. Metalické pripojenia do jednotlivých domov neplánujú meniť za optické, nakoľko budú vedieť zabezpečiť rýchlosť pripojenia na úrovni 600-1000Mbps, pokiaľ bude dostatočná kapacita hlavného kábla, ktorý práve vymieňajú.
Výmena kábla na Hrušovskej ulici by tak mala výrazne zlepšiť aj rýchlosť a stabilitu pripojenia  v priľahlých uliciach. Navýšenie rýchlosti by sme mali pocítiť do dvoch mesiacov.
Ďalšiu vec o ktorej uvažujem už dlhšie sú rôzne zdieľané služby a rád by som si medzi nami susedmi urobil prieskum, aký by bol záujem o využívanie zdieľanej dopravy. Jedná sa o kolobežky, bicykle, skútre či dokonca zdieľané autá.
Nedávno si pri skalke zriadila spoločnosť TIER stanovisko elektrických kolobežiek. Stojisko je potrebné upraviť aby nestáli na trávniku. Ale moja otázka je, využívate to? Využívali by ste ich ak by bolo stanovisko na inom mieste? Využívali by ste aj Slovnaft BAjk alebo iné zdieľané bicykle, pokiaľ by stanovisko bolo v Hrušove? Kde by bolo najlepšie stanovisko?
A čo zdieľané autá? V Berlíne fungujú perfektne a veľa rodín tak nemusí mať viac ako jedno auto v rodine, pretože využívajú príležitostne zdieľané autá, ktoré sú k dispozícií blízko ich domu. V Bratislave sa táto služba ešte moc neudomácnila, zvážili by ste jej používanie, ak by takéto autá boli dostupne aj v Hrušove?
Posledná vec, ktorá ma napadla sú doručovacie boxy. Často nie sme doma a kuriér nám nevie doručiť balík, resp. nemáme čas komunikovať s kuriérmi keď sme v práci. Možno by mohla byť ľahšia cesta box od Packety (Zásielkovne), Slovenskej pošty, či Alzy. Využívali by ste doručenie balíkov do takéhoto boxu, ak by tu bol? Ktorá služba?
Keďže otázok mám mnoho, dovolil som si spraviť krátky prieskum, aby som zistil vaše preferencie. Veľmi ocením, ak si kliknete na tento link a dáte mi vedieť, ktoré z týchto služieb by ste radi využívali v Hrušove.
Čo máme nové na poli revitalizácie Hrušova? Od marca sme zrekonštruovali asi 30m chodníka medzi Ríbezľovou a Egrešovou. Počas leta by sme chceli chodník dokončiť až po Egrešovú. So susedmi sme už dohodnutý.
Podarilo sa nám do kvetináčov osadiť krásne muškáty. Tento rok sú výnimočne pekné. Osadili sme aj pár nových kvetináčov našim darcom daní. Ak ste nám darovali 2% daní a máte záujem o kvetináč, máme ešte posledné kusy. Ozvite sa mi emailom na info@ozhrusov.sk.
Ďakujem vám aj za mnoho nápadov, ktoré mi posielate. Nie všetko však dokážem riešiť. Popri vlastnej firme je niekedy ťažké venovať sa po večeroch dobrovoľníctvu. Preto ocením akúkoľvek pomoc pri realizácii nápadov, s ktorými za mnou chodíte. Prípadne ak nemáte nápad, ale máte čas pomôcť, napíšte mi.
Úprimne verím, že ak chceme uskutočniť zmeny k lepšiemu, musíme začať sami od seba. Tak ako sme aj začali s týmto komunitným projektom v Hrušove, pri ktorom sme spravili kopec práce. Veď všetci chceme, aby sa nám tu žilo lepšie. Veľmi pekne túto myšlienku vystihol aj pán starosta vo svojom aprílovom príhovore Vrakunských novín.
Verím, že sa nám počasie najbližšie dni umúdri a my budeme vedieť pokosiť všetky trávnaté plochy v Hrušove. V tomto upršanom počasí žiaľ nevieme urobiť takmer nič.
Výška dobrovoľného príspevku: 10 – 100 Eur mesačne.
S pozdravom,
Juraj Hrbatý