Packeta v Hrušove, brigáda o týždeň a financie

Milí susedia,
Dnes sa ozývam po trocha dlhšej odmlke. Cez leto som veľa času trávil s rodinou a september je ako vždy návratom do pracovnej reality. Som však rád, že dnes mám dosť času napísať vám všetko, čo sa udialo za posledné mesiace. V práci pre OZ Hrušov sme totiž ani ja ani pán Pék nezaháľali.
Začnem však jednou príhodou, ktorá ma vnútorne veľmi potešila. Pán Pék pred pár dňami dokončil rekonštrukcie ďalšej časti chodníka, posledného chýbajúceho kúsku medzi Egrešovou a Ríbezľovou. V posledný deň prác mi hovorí:
Ďuro, musím to už dnes dokončiť. Mám toľko roboty čo mi tu stálo. Pozri ako to tu vyzerá. Musím ísť hneď pozametať chodníky, pokosiť, kríky chcem strihať, schodisko na zastávku spraviť. Mám toľko roboty.
Pán Pék je dar pre naše občianske združenie. Tieto slová presne vystihujú jeho pracovitú povahu. Som nesmierne rád, že ho tu máme. Po rokoch už presne vie, čo všetko má spraviť, dá sa na neho úplne spoľahnúť a svoju prácu si koordinuje sám. Aspoň raz za týždeň osobne spolu konzultujme väčšie projekty a raz za kvartál si spolu prejdeme fyzicky všetky ulice, aby sme hľadali, čo možno zlepšiť. Za tie roky je za ním vidieť naozaj kopec tvrdo odrobenej práce.
Počas leta sme sa okrem už spomenutého chodníka venovali veľa koseniu. Leto nebolo také suché ako po minulé roky a tráve sa darilo. Rovnako sa darilo aj muškátom, ktoré sme viac krát polievali a ktoré krásne kvitli celé leto. Vždy keď sa vraciam domov z práce sa poteším, aké to tu máme pekné. Maľovali sme betónové kvetináče a zábrany pri skalke. Ale hlavne sme sa venovali udržiavaniu poriadku, zametaniu a strihaniu vyrastených kríkov, aby to tu slušne vyzeralo. Ak sme niečo obišli budem rád ak nám dáte vedieť.
Na jeseň by sme sa chceli venovať hlavne lístiu a pokúsime sa spraviť aj malé schody na zastávke Ríbezľova, kde si na opačnej strane ľudia skracujú cestu cez šmykľavý svah. Ak nám ostane dosť času, pozrieme sa na ďalšiu etapu chodníka smerom k Marhuľovej. Je úžasné, že už aj tu bol za nami sused. Vraj kedy aj on bude konečne na rade a postavíme chodník aj pred ním. Radosť mať takých susedov 😊.
Dnes vám po dlhšej dobe posielam aj prehľad financií za posledných 6 mesiacov. Pozornému oku neujde, že naše priemerné mesačné výdavky vo výške 2700 € nevieme pokryť z vašich priebežných príspevkov vo výške 1450 €. Zvyšovanie cien totiž zasiahlo aj náš rozpočet. Kvety, benzín, stavebný materiál a práca išli za posledné dva roky výrazne nahor. Žiaľ príspevky sa nám v poslednom čase držia rovnaké, prípadne sa mierne znižujú, ak niekomu skončí trvalý príkaz. Nebyť 2%, museli by sme naše aktivity začať výrazne obmedzovať.
Celkovo sme dostali za posledných 6 mesiacov 8707 € v 382 pravidelných príspevkoch od 67 darcov a 6769 € ako 2% z daní. Z daní sa nám podarilo vyzbierať asi o 2000 eur menej ako minulý rok, čo nás až tak neteší, ale za každé euro sme nesmierne vďační.
Preto vás prosím o jedno. Ak to váš mesačný rozpočet dovoľuje, prosím navýšte váš mesačný príspevok o 5 až 10 eur mesačne, veľmi to pomôže nášmu financovaniu. Ak ešte nie ste našim prispievateľom, podporte tento spoločný projekt vašim pravidelným mesačným príspevkom sumou napríklad 30 € mesačne. Je to príspevok, z ktorého 100% pôjde do skrášľovania okolia kde žijete, aby ste sa tu aj vy dobre cítili. Buďme hrdí na prostredie kde bývame a na komunitu 70tich dobrovoľných prispievateľov. Číslo nášho účtu je: SK54 8330 0000 0022 0118 3164.
Mám na vás jednu žiadosť. Miriam, ktorá spravuje náš Facebook ešte cca dva roky po tom ako sa odtiaľto odsťahovala, by rada túto úlohu už posunula niekomu inému. Nájdeme tu medzi nami suseda, ktorý by sa zhostil starať sa o náš FB? Je to asi 2x päť minút týždenne napísať nejaký post, prípadne odpovedať na vaše postrehy.
Zároveň pripomínam, že už dlhšie nemáme nikoho, kto by sa nám staral o prácu s financiami. Ide len o evidenciu príjmov a výdavkov nášho OZ, žiadna znalosť účtovníctva tu nie je potrebná. Kľudne aj gymnazista, študent. Zároveň by sme potrebovali popracovať viac na našom fundraisingu. Ak máte chuť pomôcť, ozvite sa mi. Viem, že ste všetci pracovne vyťažení. Ja tiež podnikám ale na dobrovoľnícku prácu si čas nájdem. Je to práca pre spoločnosť a ak tu chceme niečo zlepšiť, musíme aj mi prispieť svojim malým dielom. Pridajte sa k nám aj vy!
Výsledkom našej poslednej ankety bol veľký záujem o doručovacie boxy, predovšetkým Packeta. Vo štvrtok mi volal pán z Packety a potvrdil mi, že v Hrušove osadí Packeta doručovací box. Bude to najmenší dvojradový box. Či tu vydrží, bude závisieť v prvom rade od nás. Ak budeme ich služby využívať často, box tu ostane dlhodobo a perspektívne môže byť aj väčší. Z ponúkaných lokalít si vybrali miesto vedľa úradnej tabule na križovatke Hrušovskej a Marhuľovej. Teraz nás čaká dotiahnutie detailov, prenájom pozemku od mč. Vrakuňa a vydláždenie pozemku pod boxom. Packeta by mala stihnúť osadiť box ešte pred hlavnou doručovacou sezónou – Vianocami.
Poslednou informáciou, ktorú pre vás mám je brigáda. Tá jarná sa nám nepodarila zorganizovať kvôli počasiu. Teraz sa už počasím odradiť nedáme. Príďte už túto v sobotu 21.10 o 9:00 k skalke. Budeme čistiť skalku a osádzať a natierať altánok, ktorý premiestime od jedného suseda. Do 12:00 by sme mali byť hotoví. Ak by aj pršalo, altánok budeme presúvať za každého počasia. Teším sa na vás, že prídete pomôcť.
 
Výška dobrovoľného príspevku: 10 – 100 Eur mesačne.
Číslo účtu OZ Hrušov: SK54 8330 0000 0022 0118 3164.
S pozdravom,
Juraj Hrbatý